Grenell ka reaguar keq për arrestimin dhe shpalljen “non grata” të spiunes ruse, Daria Aslamova. Grenell është edhe kundër masave të reciprocitetit të Kosovës ndaj Serbisë së Vuciqit: “Po kështu është edhe refuzimi i afisheve serbe në targa”, kritikon pa asnjë logjikë Qeverinë Kurti njeriu që sponzorizon intereset serbe në Kosovë, Grenell.

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla kishte shkruar në Twitter se rusja Aslamova u arrestua në të njëjtën ditë kur Policia e Kosovës u sulmuan nga bandat kriminale në veri të vendit, e Grenellit nuk i pëlqeu ky veprim i shtetit të Kosovës dhe tha se ky “është një precedent i tmerrshëm”.

“Ndërsa ju keni çdo të drejtë të dëboni individë pro-rusë (ose këdo) që nuk ju pëlqen, po krijoni gjithashtu një precedent për qeveritë e tjera që t’i ndalojnë zyrtarët e Kosovës që nuk i pëlqejnë…. Është një precedent i tmerrshëm”, propagandoj Grenell.

Ju pëlqen!

“Po kështu është edhe refuzimi i afisheve serbe në targa”, shtoi ai, duke rikonfirmuar qëndrimin e tij kundër çdo lloj mase reciprociteti me Serbinë që Kosova me të drejtë synon ta vendos ndaj Serbisë fashiste.

Mekuli Press është në prag të mbylljes. Kemi nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. Na ndihmo sot edhe me vetëm 1 Euro! - FOTO: No copyright infringement is intended.