Burrat duhet të martohen për të përmirësuar mirëqenien e tyre, por nuk duhet të shqetësohen.

Sipas eksperti, i cili thotë se gratë e pamartuara dhe pa fëmijë janë njerëzit më të lumtur në shoqëri.

Paul Dolan, profesor i shkencave të sjelljes në London School of Economics, tha se meshkujt përfitojnë nga martesa sepse ‘qetësohen’, ndërkohë nuk ndodh e njëjta gjë për gratë.

Ju pëlqen!

“Grupi më i shëndetshëm dhe më i lumtur janë gratë që nuk janë martuar ose kishin fëmijë,”-tha ai.

Duke folur në Festivalin e Hay, Prof Dolan shtoi: “Unë di të them vetëm se nëse je burrë duhet të martohesh, nëse je grua mos të shqetësoheni.”

Libri i fundit i Dolan, Happy Ever After, citon dëshmi nga American Time Survey (ATUS), i cili krahasoi nivelet e kënaqësisë dhe vuajtjes tek individët e pamartuar, të martuar, të divorcuar, të ndarë dhe të ve.

Studimi zbuloi se nivelet e lumturisë të raportuara nga ata që ishin të martuar ishin më të larta se të pamartuarit, por vetëm kur bashkëshorti i tyre ishte në dhomë.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!