Udhëheqësi i fundit i BRSS, Mikhail Gorbachev bëri thirrje këtë të mërkurë, kur Presidenti i zgjedhur i SHBA Joe Biden u betua, për të “normalizuar marrëdhëniet” midis Shteteve të Bashkuara dhe Rusisë.

“Për momentin, gjendja e marrëdhënieve midis Rusisë dhe Shteteve të Bashkuara është një shqetësim i madh. Fatkeqësisht ky është realiteti. Por kjo do të thotë që ne duhet të bëjmë diçka, të veprojmë në mënyrë që të normalizojmë marrëdhëniet”, deklaron ai në një intervistë me agjencinë shtetërore ruse TASS.

“Ne duhet të fillojmë diku, nuk duhet të largohemi nga njëri-tjetri”. Dua të theksoj përsëri se duhet të flasim me njëri-tjetrin në mënyrë që t’i bëjmë më të qarta synimet dhe veprimet tona,” tha Mikhail Gorbaçov, tani 89 vjeç, duke përmendur përvojën e tij si udhëheqës i Bashkimit Sovjetik.

Ju pëlqen!

“Më kujtohet mesi i viteve 1980. Në atë kohë, shumë në vendin tonë dhe përtej oqeanit thanë se asgjë nuk do të funksiononte në marrëdhëniet me Shtetet e Bashkuara. Por ne filluam përsëri dialogun, u takuam në nivelin e lartë, pas një pauze gjashtë-vjeçare. Dhe kemi vazhduar me një njoftim të përbashkët“.

Mikhail Gorbaçov thekson se pikërisht në atë samit, ne vendosëm qëllime për çarmatimin bërthamor dhe përsërit thirrjen për një zgjatje të Traktatit të Ri START për të kufizuar armët bërthamore strategjike, e cila skadon më 5 shkurt.

“Zgjatja e traktatit të Fillimit të Ri është e nevojshme dhe është realiste, veçanërisht pasi Biden foli për të gjatë fushatës së tij zgjedhore“, tha Gorbaçov në një intervistë.

Mikhail Gorbachev tregon se Rusia dhe Shtetet e Bashkuara duhet të shtrijnë forcën e traktatit “dhe pas zgjatjes së traktatit ata duhet të shkojnë më tej. “Në dy ose tre vjet ata mund të bien dakord mbi një marrëveshje më të madhe.”

Mekuli Press është në prag të mbylljes. Kemi nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. Na ndihmo sot edhe me vetëm 1 Euro! - FOTO: No copyright infringement is intended.