Google është duke zhvilluar një instrument për moderim të lirë kundër përmbajtjeve me karakter terrorist për faqe të vogla interneti.

Kjo është një përgjigje ndaj legjislacionit të ri në Mbretërinë e Bashkuar dhe BE që detyron kompanitë e mëdha të teknologjisë të bëjnë më shumë në gjurmimin e terrorizmit.

Sipas një prej drejtuesve të Jigsaë, partner me Google, ka shumë faqe që nuk kanë burime njerëzore të bëjnë moderimin. Në këtë mënyrë kompanitë kanë gjetur zgjidhjen teknike që në fund do të vërë në diskutim vlerësimin njerëzor të përmbajtjes duke lënë hapësirë më tej për veprimin e automatizimit që është një problem më vete kur vjen pun ate përgjegjësia.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!