Faqja më e njohur në botë nuk është më Google: një goditje e rëndë për motorin e kërkimit më të përdorur në planet, i cili u mund nga TikTok, një rrjet social që ju lejon të regjistroni dhe postoni video muzikore. Sipas faqes së internetit Cloudflare Radar, në gjysmën e dytë të 2021 rrjeti social me origjinë kineze u ngjit në renditje dhe qëndroi i palëkundur në pozicionin e parë. Prandaj, Google.com bie në vendin e dytë, i ndjekur nga Facebook.com dhe Microsoft.com.

I lançuar në shtator 2016 në Kinë dhe një vit më vonë në pjesën tjetër të botës, Douyin (ky është emri kinez i TikTok) arriti në një miliard përdorues në vitin 2021: ai pëlqehet veçanërisht nga vajzat, të cilat përfaqësojnë 59% të totalit, dhe të rinjtë deri në 29 vjeç (63%). Startup-i që e zotëron atë, ByteDance, i themeluar në vitin 2012, në më pak se dhjetë vjet ka arritur një xhiro marramendëse prej 63 miliardë dollarësh – duke shënuar një rritje prej 60% në krahasim me 2020 në 2021.

Përveç se ishte faqja më e njohur, TikTok theu edhe rekordin për numrin e shkarkimeve në ditën e Krishtlindjes, kur ishte aplikacioni më i shkarkuar në botë.

Ju pëlqen!

Një pjesë e numrave marramendës të TikTok janë për faktin se mediat sociale janë shumë të njohura e të pëlqyera tek popullsia kineze (dhe veçanërisht Kinës): në një vend ku Facebook, Whatsapp dhe Instagram janë ndërprerë sepse janë të ndaluar nga qeveria, një ” rrjeti social i autorizuar” dhe i cili është gjithashtu i njohur jashtë vendit, mund të llogarisë në mbi një miliardë përdorues (të mundshëm). FCS

Mekuli Press është në prag të mbylljes. Kemi nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. Na ndihmo sot edhe me vetëm 1 Euro! - FOTO: No copyright infringement is intended.