Pjesa më e madhe e botës është e izoluar për të ndihmuar në ngadalësimin e përhapjes së Covid-19, por të dish se sa njerëz po respektojnë rregullat mund të jetë e vështirë.

Këtu hyn Google. Gjigandi i kërkimit po përdor të dhënat e vendndodhjes së Google Maps nga njerëz që ranë dakord të ndajnë historinë e tyre për të treguar se kush qëndron dhe pun tij të lëvizshmërisë në komunitetin Covid-19, Google përdor të dhëna anonimizuar nga përdoruesit në 131 vende, disa rajone tregojnë shtet dhe qark, për të treguar tendencat e lëvizjes së tyre.

“Asnjë informacion personalisht i identifikueshëm nuk do të vihet në dispozicion në çdo moment,” tha kompania.

Ju pëlqen!

Informacioni përfshin gjashtë kategori: Shitje me pakicë dhe rekreacion ku përfshihen restorante, kafene, qendra tregtare.

Ushqimore dhe farmaci ku përfshihen tregjet ushqimore, depo ushqimore.

Parqet, stacionet, vendet e punës dhe vendbanimet.

Google thotë se informacioni mbulon javët e kaluara deri në 48 deri në 72 orët e fundit në shtëpi.

Lexo po ashtu:  Kumt frymëzues nga Viktor Hygo: “Nëse nuk të duan, atëherë tregohu i zoti të harrosh”
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!