Google ka rënë dakord të paguajë 391.5 milionë dollarë si dëmshpërblim për të zgjidhur një padi kolektive të ngritur nga 40 prokurorë të përgjithshëm të shtetit amerikan. Autorët e padisë vërtetuan se gjigandi i IT-së mashtronte përdoruesit se pasi çaktivizoi opsionin e gjurmimit të vendndodhjes në cilësimet e llogarisë Google, mbledhja e informacionit ndalon, megjithëse në fakt kompania vazhdoi të mbledhë të dhëna për vendndodhjen.

Prokurorët e përgjithshëm thanë se marrëveshja aktuale është më e madhja në Shtetet e Bashkuara në fushën e privatësisë në internet. Hetimi për këtë rast ka zgjatur rreth katër vjet dhe ka mbuluar periudhën e aktiviteteve të kompanisë nga viti 2014 deri në vitin 2020.

Përveç kompensimit monetar, Google është zotuar të sigurojë më shumë informacion se kur kompania gjurmon vendndodhjen e përdoruesve. Sipas Google, kompania tashmë ka bërë një sërë ndryshimesh në algoritmet e përdorura për mbledhjen e të dhënave të përdoruesve.

Ju pëlqen!

Kompania vuri në dukje se që nga fillimi i hetimit, politika e vjetruar e privatësisë për të dhënat e përdoruesve është rishikuar dhe një sërë ndryshimesh janë bërë në të në përputhje me ligjin aktual të SHBA. Burimi vë në dukje se roli i shtetit në kufizimin e fuqisë dhe rregullimin e modeleve të biznesit të gjigantëve të IT-së po rritet vazhdimisht.

Pavarësisht kësaj, Kongresi Amerikan dhe rregullatorët e industrisë nuk kanë qenë në gjendje të bien dakord për miratimin e një ligji federal në fushën e mbrojtjes së të dhënave të përdoruesve. Ndërsa ligjvënësit debatojnë mbi detajet e legjislacionit, gjigantët e teknologjisë po mbështesin lobistët që po punojnë për të zbutur versionin përfundimtar të ligjit ose për të parandaluar miratimin e tij.

Edel Strazimiri

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!