GM dhe Honda, automobilistë me më shumë se 160 vjet përvojë midis tyre, kanë hedhur traditën nga dritarja duke zbuluar Origin, një automjet i ri vetë-drejtues.

Automjeti elektrik me gjashtë vend nuk ka timon, pedale frenash ose gazi, fshirëse xhami ose pasqyrë të pasme. Dyert e saj rrëshqiten në vend që të hapen. Konsumatorët nuk do të jenë në gjendje të blejnë një Origin. Por ata do të jenë në gjendje të hipin në një përmes një aplikacioni duke e prenotuar.

Sapo të arrijë, klientët vendosin një kod në një tastierë jashtë automjetit për të fituar hyrjen. Brenda makinës, ka butona që kalorësi të fillojë ose përfundojë udhëtimin.

Ju pëlqen!

Origin përdor sensorë, të tilla si pesha dhe rripi i sigurimit, për të identifikuar nëse dikush ka hyrë ose ka dalë nga automjeti. Drejtuesit e automjetit thanë që heqja e veçorive tradicionale të makinave lejon më shumë hapësirë ​​për pasagjerët.

Automjeti është krijuar për tu drejtuar në rrugët e qytetit dhe autostradë. Kompanitë nuk thanë kur presin të fillojnë prodhimin e automjetit ose kur do të shfaqet në rrugë.

Drejtori i Përgjithshëm i GM-së Mary Barra përshkroi Origin si hapin tjetër të kompanisë së saj në përmirësimin e sigurisë rrugore.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!