Gjykata Ndërkombëtare Penale në Hagë hap një hetim për situatën në Ukrainë. Kështu thuhet nga vetë gjykata në një deklaratë të prokurorit të gjykatës, Karim A.A. Khan.

– Kam vendosur të hap një hetim për situatën në Ukrainë sa më shpejt të jetë e mundur, shkruan ai.

Hulumtimet do të shikojnë periudhën nga viti 2013 e deri më tani.

Ju pëlqen!

Khan shkruan se Ukraina nuk është anëtare e gjykatës sipas Statutit të Romës, dhe për këtë arsye nuk mund të referojë rastet atje vetë. Ai megjithatë vëren se ata kanë zgjedhur dy herë të pranojnë ligjzbatimin e gjykatës në territoret e tyre.

– Jam i kënaqur që ka arsye për të besuar se si krime lufte ashtu edhe krime kundër njerëzimit janë kryer në Ukrainë në lidhje me ngjarjet e shqyrtuara tashmë gjatë hetimit të mëparshëm të kryer nga gjykata.

Ai i referohet një raporti nga Gjykata Ndërkombëtare Penale që është dorëzuar në vitin 2020.

Lexo po ashtu:  Reagon Presidenti: Shpresoj që Kurti e ka menduar mirë thirrjen e seancës për votimin e qeverisë
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!