Gjykata më e lartë e Gjermanisë vendosi se një kufi qiraje i prezantuar nga autoritetet në Berlin vitin e kaluar është antikushtetues.

Gjykata Federale Kushtetuese në Karlsruhe tha se shtetet gjermane nuk kanë autoritetin për të zbatuar legjislacionin mbi këtë çështje. Fuqia legjislative që qëndron ekskluzivisht në qeverinë federale, shtoi ai.

Kufiri i qirasë u prezantua në shkurt të vitit 2020 nga koalicioni qeverisës i Berlinit, i përbërë nga partitë Social Demokrate, Të Gjelbrit dhe të Majtët, të cilët argumentuan se ishte e nevojshme të mbahej qiraja e përballueshme në kryeqytetin gjerman.

Ju pëlqen!

Rregullorja nënkuptonte që qiratë për rreth 90 për qind të apartamenteve në Berlin ishin ngrirë në normat e qershorit 2019 për pesë vjet dhe që qiratë e reja nuk mund të ishin mbi atë nivel, ndërsa qiratë ekzistuese duhej të zvogëloheshin për t’u përputhur.

Ajo menjëherë u kritikua me 284 ligjvënës federalë nga partitë në pushtet CDU / CSU dhe Partia e Lirë Demokratike e qendrës së djathtë duke filluar një sfidë ligjore. Dy gjykata civile të Berlinit gjithashtu i kishin referuar çështjen gjyqtarëve në Karlsruhe. Ministri i Brendshëm Horst Seehofer e mirëpriti vendimin, duke thënë se kufiri i qirasë së Berlinit kishte qenë “mënyra e gabuar për sa i përket politikës së ndërtimit”.

Lexo po ashtu:  Von Cramon: Le të përpiqemi për një marrëveshje të qëndrueshme Kosovë-Serbi

“Ajo ka krijuar pasiguri në tregjet e shtëpive, ka ngadalësuar investimet dhe nuk ka krijuar një banesë të vetme të re,” shtoi ai.

Vendimi do të thotë që qiramarrësve tani do t’u kthehen qiratë në ato që ishin rënë dakord më parë me pronarët e tyre. Ata gjithashtu mund të duhet të paguajnë diferencën midis qirasë së mbuluar dhe qirasë kontraktuale me vonesë.

Grupi i strehimit Vonovia tashmë ka njoftuar se nuk ka ndërmend të bëjë ndonjë kërkesë për kthimin e qirasë. Kompania, e cila zotëron rreth 42,000 banesa në Berlin, vlerësoi se humbi deri në 10 milion € për shkak të kufirit të qirasë.

Por Sebastian Scheel, një senator i partisë së majtë për zhvillimin urban dhe strehimin e shtetit të Berlinit, kritikoi vendimin.

“Ne kishim prishur baza të reja me kufirin e qirasë dhe prisnim një vendim tjetër,” tha ai. “Paqja sociale është në rrezik për shkak të rritjes së qirave dhe zhvendosjes së lidhur me to”.

Lexo po ashtu:  Mohoi pushimet në Greqi, mediat greke i përgjigjen Ramës: Ka frikë nga “shefi” i madh Erdogan

“Tani është detyra e qeverisë federale ose të krijojë një ligj efektiv të qirasë që siguron përzierje sociale në qytete ose të transferojë kompetencat për këtë në Lande [shtetet gjermane],” shtoi ai. (Euronews)

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!