Shefi ekzekutiv i Volkswagen beson se prodhuesi më i madh i makinave në Europë mund të kalojë Tesla-n për t’u bërë shitësi më i madh në botë i automjeteve elektrike deri në vitin 2025.

Herbert Diess tha se zbutja e çështjeve të zinxhirit të furnizimit ka të ngjarë të ndihmojë në krijimin e një vrull për gjigantin gjerman të automjeteve gjatë muajve të ardhshëm.

Diess tha se Tesla ka qenë në gjendje të demonstrojë rezultate të mira dhe fitime të larta me një model biznesi të besueshëm. Megjithatë, ai ripohoi besimin e tij se Volkswagen së shpejti mund të mbyllë hendekun kur bëhet fjalë për shitjet e automjeteve elektrike.

Ju pëlqen!

Aksionet e Volkswagen të listuara në Frankfurt tregtuan rreth 0.9% më të ulëta të martën në mëngjes, afërsisht në përputhje me humbjet në sektorin e automjeteve në Stoxx 600 pan-Europiane.

Më shumë se dy vjet pas pandemisë së koronavirusit, industria e automjeteve vazhdon të përballet me sfidën e marrjes së pjesëve thelbësore dhe ndërtimit të automjeteve të mjaftueshme për të përmbushur kërkesën.

Mungesat e furnizimeve kritike, veçanërisht kur bëhet fjalë për prodhimin e baterive, pritet të jenë një kufizim i vazhdueshëm për rritjen e shitjeve të automjeteve elektrike në vitet në vijim.

Megjithatë, Diess tha se ka disa shenja pozitive në horizont. Ai pret të shohë një lehtësim nga tregu i furnizimit me gjysmëpërçues nga mesi i vitit.

Kur u pyet nëse kjo do të thotë se ai pret që kriza e gjysmëpërçuesve mund të përfundojë në gjysmën e dytë të vitit, Diess u përgjigj: “Nuk do të thosha fund, por ne shohim një situatë shumë të përmirësuar. Unë mendoj se zinxhirët e furnizimit po rregullohen përsëri.” CNBC

Edel Strazimiri

Mekuli Press është në prag të mbylljes. Kemi nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. Na ndihmo sot edhe me vetëm 1 Euro! - FOTO: No copyright infringement is intended.