Mastercard dhe Visa kanë luftuar me njëri-tjetrin për pjesën e tregut për dekada. Këto ditë, konkurrenca e tyre po zhvillohet gjithnjë e më shumë përmes startup-eve tekno-financiare.

Revolut është një ndër kompanitë e cila ka një licencë bankare të BE-së nga banka qendrore e Lituanisë dhe do të krijojë partneritet me një bankë të licencuar në SHBA, ku Mastercard dhe Visa po luftojnë për të fituar partneritet ku deri tani secila ka fituar 50 % të prodhimit të kartave të kreditit dhe debitit.

Qëllimi i kompanive të kartave është të zgjerohen sa më shumë nëpërmjet tregjeve në vende të ndryshme të botës duke fituar partneritete me kompanitë tekno-financiare.

Ju pëlqen!

Ndërsa më shumë transaksione rrjedhin përmes këtyre kompanive, në vend të bankave tradicionale, firmat fintech përfaqësojnë partneritete gjithnjë e më të rëndësishme për rrjetet e kartave.

Këto startup gjithashtu mund të dëshmojnë vazhdimësinë për kontrollin e vazhdueshëm të rrjeteve të kartave, pasi kartat fizike bëhen më pak të rëndësishme dhe transaksionet bëhen më virtuale.

Lexo po ashtu:  Për takimin e 27 shkurtit në Bruksel, Vuçiq: “Me Kurtin nuk ka shumë biseda. Ai njeri menjëherë fillon të flasë për Slobodan Milosheviqin, …, nuk e di, Adem Demaçin… Atëherë e kuptoni se ai ka mbetur prapa në atë kohë, dhe kaq…”

Transaksionet me karta dhe tregtia në internet janë në rritje, duke i bërë kompanitë e pagesave disa nga kompanitë më të vlefshme financiare në botë. Aksionet e Mastercard dhe Visa janë kthyer në secilin prej më shumë se 30% këtë vit, dhe së bashku kanë një kapitalizim tregu më shumë se gjysmë trilioni dollarë.

Këta gjigantë pagese marrin një numër të vogël të disa pikave bazë në transaksionet e kartave. Ata përpunuan më shumë se 5 trilion dollarë gjatë tremujorit të fundit, një rritje prej 5% nga një vit më parë, duke arritur në gati 10 miliardë dollarë të ardhura.

Nebi Xhomaqi

----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!