Prodhimi gjerman u tkurr me 2.2% në tremujorin e parë të vitit 2020, të dhënat zyrtare treguan të Premten, pasi pandemia e koronavirusit e fut ekonominë e lartë të Evropës në një recesion, raporton AFP.

Tkurrja e tremujorit të katërt është “më e keqja që nga kriza financiare” në 2009, tha zyra federale e statistikave Destatis.

Agjensia gjithashtu rishikoi shifrën e produktit të saj të brendshëm bruto (PBB) për tremujorin e fundit të vitit 2019 nga rritja zero në një tkurrje prej 0,1%, domethënë Gjermania tani ka përjetuar dy të katërtat e njëpasnjëshme të tkurrjes – përcaktimin teknik të një recesioni.

Ju pëlqen!

Ministri gjerman i ekonomisë, Peter Altmaier, muajin e kaluar paralajmëroi se vendi po përballet me “recesionin më të keq” në historinë e tij të pasluftës ndërsa pandemia goditi ekonominë globale.

Ndoshta ju pëlqen!/MekuliPress/ Nëse keni shijuar këtë artikull, ndajeni atë me familjen dhe miqtë tuaj! MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike!