Gjermania ka zgjatur paralajmërimin e saj global për udhëtimet deri më 14 qershor dhe ka thënë se do të rishikojë situatën edhe një herë, raporton Kate Connolly, korrespodentja e Guardian-it në Berlin.

Por me pushimet verore gjermane, të cilat janë përgatitur në të gjithë vendin, ku disa prej tyre do të fillojnë në disa rajone më 22 qershor, disa janë duke i bërë thirrje qeverisë të bëjë një thirrje më përfundimtare nëse vera është do fillojë apo është e ndaluar.

Një vendim për udhëtimet shtëpiake – i kufizuar aktualisht në asgjë, përveç udhëtimeve thelbësore – do të shpallet në 6 maj.

Ju pëlqen!

Heiko Maas, Ministri i Jashtëm, tha që paralajmërimi i udhëtimit ishte në përputhje me shumë vende të tjera në botë, të cilat kanë ndalime hyrje dhe urdhëra të qëndrimit në shtëpi, dhe linjat ajrore që kanë ulur në mënyrë drastike fluturimet, do të thotë që edhe nëse qeveria gjermane lejon njerëzit të udhëtojnë ata rrezikojnë të ngecin jashtë vendit.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!