Gjermania ka njoftuar se ka reduktuar sasinë e importit të lëndëve djegëse fosile nga Rusia.

Ministria e Ekonomisë e Gjermanisë publikoi të dielën statistika që tregojnë se si konsumi i naftës, gazit dhe qymyrit të importuar nga Rusia kishte rënë ndjeshëm që nga pushtimi i Ukrainës.

Më poshtë ju sjellim disa prej statistikave të publikuara nga Ministria e Ekonomisë e Gjermanisë:

Ju pëlqen!

Importet e naftës ruse kanë rënë nga rreth 35 në 12 për qind.

Importet e gazit rus kanë rënë nga 55 në rreth 35 për qind.

Importet e qymyrit rus kanë rënë nga 50 në rreth 8 për qind.

Ndryshe, Gjermania planifikon të heqë dorë nga gazi rus deri në vitin 2024 ndërsa nga nafta dhe qymyri shumë më shpejt.

Mekuli Press është në prag të mbylljes. Kemi nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. Na ndihmo sot edhe me vetëm 1 Euro! - FOTO: No copyright infringement is intended.