Gjermania po planifikon një ligj për të ndaluar përdorimin e qeseve plastike, pasi marrëveshjet vullnetare me shitësit me pakicë për të zvogëluar përdorimin e tyre nuk kanë dhënë rezultate mjaft të mira, tha sot ministrja e Mjedisit Svenja Schulze.

“Ministria ime do të ndalojë përdorimin e qeseve plastike,” tha ajo, pa specifikuar një afat kohor për planin, duke shtuar se qëllimi i saj “është të dalë nga shoqëria që hedh plastike dhe të përdorë më pak.”

Deklaratat e ministres Schulze erdhën pas raportimeve të mëhershme të gazetës gjermane ‘Bild am Sonntag’ mbi planet e saj për të luftuar qeset plastike.

Ju pëlqen!

Bashkimi Evropian do të ndalojë disa produkte plastike të disponueshme si pjata, pirunë dhe thika nga viti 2021, por u ka lejuar të tjerëve një kohë kalimtare. – Shpërndaje dhe Pëlqeje gazetën MekuliPress

Lexo po ashtu:  Përgjigje pyetjes së Pr. Dr. Elmas Lecit
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!