Gjermania e ka seriozisht iniciativën e saj për tu shndërruar në shtetin e parë në botë me përdorimin më të gjerë të makinave elektrike ndër banorë.

Së fundmi qeveria e Angela Merkel ka ndërmarrë një sërë masash për favorizimin e mjeteve që punojnë vetëm nëpërmjet karikimit.

Nisma më e fundit përfshin rritjen e shumës së granteve që do të jepen për njerëzit që duan të blejnë një makinë elektrike në pesë vitet e ardhshme, duke filluar nga 2020.

Ju pëlqen!

Sipas një dokumenti të zbuluar nga një takim midis zyrtarëve të lartë të qeverisë dhe drejtuesve të kompanive të mëdha automobile, tregohet se shuma e granteve pritet të rritet nga 3 mijë në 4 mijë e 500 euro. Ndërkohë për mjetet e vlerësuara me 40 mijë euro, grantet do të rriten në 5 mijë euro.

Qeveria kërkon të ketë 10 milion makina elektrike në rrugë deri në vitin 2030, pjesë e strategjisë për të kuruar imazhin e qeverisë e akuzuar si me më pak iniciativa në këtë fushë në krahasim me SHBA-të dhe Kinën.

Lexo po ashtu:  Qeveria Kurti ndan 100 mijë euro për dëmet nga vërshimet në Preshevë

Kancelarja Merkel në një fjalim të mbajtur në panairin e kompanisë “Volkswagen” në Zwickau u shpreh se qeveria do të investojë deri në 3.5 bilion euro për të ndërtuar 1 milionë stacione karikimi për makinat elektrike. Ajo bëri thirrje urgjente ndaj prodhuesve të makinave dhe kompanive të ndërtimit, për të ndihmuar në ndërtimin e infrastrukturës së përshtatshme.SCAN

----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!