Nga kjo e shtunë Gjermania do të lehtësojë kontrollet në të gjitha kufijtë e saj, shumica e të cilave janë mbyllur plotësisht që nga mesi i marsit për të gjithë përveç udhëtarëve të rregulltë dhe udhëtimeve thelbësore në një përpjekje për të ngadalësuar përhapjen e koronavirusit.

Ministri i brendshëm Horst Seehofer tha se rregulloret ende po punohen me disa vende, por në thelb, kufijtë me Francën, Austrinë dhe Zvicrën do të rihapen në mënyrë efektive, me të gjitha kontrollet e rastësishme që mund të bëhen në disa automjete dhe pasagjerët e tyre.

Kufiri me Luksemburgun do të jetë i lirë nga çdo kontroll, dhe një zgjidhje e ngjashme po negociohet me autoritetet në Danimarkë, tha ai.

Ju pëlqen!

Policia kufitare reagoi ndaj lajmeve duke hapur pesë pikat kufitare midis shtetit jugor gjerman të Bavarisë dhe Austrisë, të Mërkurën në mëngjes.

Më parë, qeveria austriake kishte njoftuar se po i hap kufijtë e saj me Gjermaninë, pas një takimi telefonik midis kancelares Angela Merkel dhe homologut të saj austriak, Sebastian Kurz, të martën.

Lexo po ashtu:  Erdogan: Kjo është marrëveshja mes Kosovës dhe Serbisë që do ta mbështesë Turqia

Udhëtimi për në Gjermani nga vendet e treta do të vazhdojë të jetë i kufizuar deri të paktën në mesin e qershorit, tha ai, në përputhje me paralajmërimin global të Ministrisë së Jashtme të udhëtimit, që do të thotë se shtetasit gjermanë nuk duhet të fillojnë me pushime të huaja në vende më të largëta.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!