Vaksina Johnson&Johnson kundër Covid-19 do të përdoret tek të gjithë të rriturit në Gjermani. Lajmi është bërë me dije të hënën nga ministri i Shëndetësisë, Jens Spahn, ndërsa theksoi se të gjithë qytetarët do të jenë në gjendje të vaksinohen me këshillën e mjekut.

Rregullatori i barnave në Europë e ka miratuar vaksinën Johnson & Johnson muajin e kaluar, pasi shqyrtoi rastet e rralla të mpiksjes së gjakut në SHBA.

Gjermania, ndërsa po lëviz për t’u ofruar qytetarëve të saj vaksinën J&J, javën e kaluar hoqi të gjitha kufizimet për vaksinën AstraZeneca.

Ju pëlqen!

Vaksinimi me AstraZeneca ishte caktuar veçanërisht për moshat mbi 60-vjeç, pas raporteve shumë të rralla, por ndonjëherë fatale të mpiksjes së gjakut.

Ministri gjerman theksoi se këto vendime të ndërmarra nga Gjermania, pasqyrojnë përparimin e vendit për të vaksinuar të moshuarit, duke shtuar se ai priste se personat e moshës mbi 60 vjeç që kishin dëshirë të vaksinoheshin t’u ofrohej një dozë deri në fund të majit ose në fillim të qershorit.

Lexo po ashtu:  Jetë më të gjatë dhe të shëndetshme – Studimi: Ja cilën pije duhet të konsumoni rregullisht!

Spahn parashikoi se deri në fund të muajit qershor rreth 10 milionë doza të vaksinës J&J pritej të mbërrinin në Gjermani.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!