“Gjenerata e artë e shkrimtarëve prej mangëve të tijë ka dalë”, kështu shprehet për poetin e madh të kombit shqiptar, Esat Mekuli, në emisionin ‘Oxygen’, shkrimtari Daut Demaku.

Më tutje, MekuliPress përcjellë fjalën e z. Demaku, i cili shton: “Esat Mekuli, emri më i fuqishëm i kulturës dhe shkencës shqiptare në Kosovë, doktor i parazitologjisë, themeluesi i Akademisë së Shkencave, themelues i Enciklopedisë, doktor i parazitologjisë” 

“Një njeri që aq shumë i kemi borgj. Dhashtë Zoti mos ta harrojmë, sepse nëse harrojmë emrin e Esat Mekulit, ka me na vra Zoti. Një muaj do më dukej pak me folë për Esat Mekulin”, thotë ndër tjerash z. Demaku, përcjell kombëtarja MekuliPress.

Ju pëlqen!

Për më shumë ndiqe videon:

Lexo po ashtu:  Cilësia e përkthimeve pas ’90-ës është dëmtuar, Mangon formimi kulturor dhe gjuhësor i përkthyesit. - Bota ruse, e afërt me botën shqiptare
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!