Ka raporte të përhapura sot se gjenerali Aleksandër Dvornikov është vendosur në krye të pushtimit rus pasi ajo nuk arriti të fitonte kontrollin e Kievit.

Ish-komandanti i distriktit ushtarak jugor të Rusisë, gjenerali Dvornikov ka qenë i lidhur me disa nga mizoritë më të këqija të kryera nga forcat e Bashar al Asadit të mbështetura nga Rusia në Siri.

Duke folur për Sky News më herët, ish-ambasadori i Mbretërisë së Bashkuar në Rusi, Sir Roderic Lyne, dukej se konfirmoi raportet.

Ju pëlqen!

Duke thënë se Vladimir Putin ka dështuar në objektivat e tij ushtarake, ai tha: “Unë mendoj se kjo është arsyeja pse ata janë rikoncentruar përpjekjet e tyre në jug dhe në lindje.

“Ata kanë emëruar një gjeneral të ri me një histori mjaft të egër në Siri, në përpjekje për të fituar të paktën një territor në Donetsk që Putini mund ta paraqiste si fitore”.

Lexo po ashtu:  Arrestoehn mbi 30 policë dhe të tjerë – Goditet krimi 20 vjeçar në kufirin Kosovë-Shqipëri
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!