Kandili i detit austrialian është një ndër gjallesat më helmuese në botë. Mund të ketë 60 tentakula, 3 metra të gjata, të mbuluara në miliona grepa mikroskopike vdekjeprurëse.

Shkencëtarë në Universitetin e Sydney-it kanë zbuluar një kundërhelm pas një studimi ta kryer për të zbuluar se si helmi qarkullon në trupin e njeriut.

Djegiet që shkaktohen janë tepër të dhimbshme dhe mjaftueshëm helm ka çuar viktima në arrest kardiak pak minuta pas sulmit nga gjallesa vdekjeprurëse.

Ju pëlqen!

Tashmë, kundërhelmi mund të bllokojë simptomat e djegies nga tentakulat e kandilit të detit, nëse kapen në kohë, brenda 15 minutave pas sulmit.
/MekuliPress.com/ 
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress 

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!