Mundësia për të qenë në natyrë, frutat dhe perimet e freskëta sezonale në tryezat tona, lulet që çelin, të gjitha janë elementë që kontribuojnë në përmirësimin e humorit tonë.

Studimet shkencore tregojnë gjithashtu se pranvera ka këtë efekt të dobishëm në trup dhe mendje, pasi drita e zgjatur e ditës përmirëson gjendjen shpirtërore te shumë njerëz me mirëqenie dhe energji.

Depresioni sezonal, në fakt shkaktohet nga mungesa e dritës së ditës dhe shkakton çrregullime të ngrënies ose të gjumit.

Ju pëlqen!

Këto simptoma përgjithësisht zhduken me mbërritjen e pranverës.

Dopamina, një neurotransmetues i lëshuar nga truri dhe i shoqëruar me vëmendje, motivim, kënaqësi dhe humor të mirë, duket se rritet me rritjen e ekspozimit ndaj rrezeve të diellit.

Sidoqoftë, ushqimi luan gjithashtu një rol të rëndësishëm, luleshtrydhet dhe frutat e tjerë të freskët në tryezë, me funksionin e tyre detoksifikues dhe hidratues, janë të dobishëm për përmirësimin e humorit dhe për mirëqenien më të madhe.

Lexo po ashtu:  Ja se pse nuk duhet tepruar me antibiotikët?
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!