Gent Cakaj, ministër në detyrë për Evropë dhe Punë të Jashtme të Shqipërisë, në emisionin Pressing ka folur ekskluzivisht për akuzat që i janë bërë që nga angazhimi i tij në Shqipëri për përkrahjen e ideve të ndryshimit të kufijve të Kosovës.

Caka ka thënë se nuk është e vërtetë që ai është paguar nga gazetari Baton Haxhiu, ndërsa ka treguar se si e ka njohur Haxhiun.

“Nuk kam marrë pagë. Unë jam marrë me sondazhe, por nuk kam marrë pagë mujore. Ajo cka është e vërtetë është se unë me z. Haxhiu kam raport personal. E takoj vazhdimisht, por qëndrimet e mia politike janë të miat. Kjo deklaratë spekulon padrejtësisht”, ka thënë Caka.

Ju pëlqen!

Ministri në detyrë thotë se është e vërtetë që Haxhiun e njeh që nga moshta 15 vjecare, por tregon se atë e ka njoftuar për herë të parë derisa Caka ishte i angazhuar në Lëvizjen Vetëvendosje.

Unë z. Haxhiu e ka njohur në moshën 15 vjecare, pikërisht nga VV sepse detyra që e ka pasur është shpërndarja e gazetës. Me z. Haxhiu kam rivendosur kontakt me z. Haxhiu, pasi dy profesorët e mi në Universitetit të Prishtinës, Astrit Salihu dhe Blerim Latifi kanë pasur shoqëri me të”, ka treguar Caka.

Lexo po ashtu:  Këta priten të jenë ministrat e Qeverisë Kurti 2

Tutje ai mohon se ka mbështetur idenë e ndryshimit të kufijve dhe ndarjes së Kosovës, ashtu sic e kishte akuzuar Vetëvendosje.

----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!