“Gënjeshtra është interes kombëtar serb!

Ne gënjejmë për të mashtruar vetëvteten, ne gënjjemë për të ngushëlluar të tjerët; Ne gënjejmë nga turpi. Ne gënjejmë për të fshehur mjerimin tonë. Ne gënjejmë për liri. Gënjeshtra është një lloj patriotizmi serb dhe dëshmi e intelegjencës tonë. Ne gënjejmë në mënyrë kreative, me imagjinatë krijuese”

Dobrica Qosiq, akademik serb, (Romani ”Deobe”1961)

Lexo po ashtu:  22 vite nga protestat studentore, revolucioni i ndryshimit
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!