Kina dëbon gazetarët amerikanë të “The New York Times”, “The Washington Post” dhe “Wall Street Journal”, shkruan e pavarura MekuliPress.com

Autoritetet e Pekinit thonë se vendimi është një përgjigje ndaj administratës së Presidentit Donald Trump. Presidenti amerikan kohët e fundit kufizoj numrin e gazetarëve kinezë të cilët kishin leje për të punuar në Shtetet e Bashkuara.

Gazetarët e tre gazetave kryesore kanë katër ditë afat që të regjistrohen në Ministrinë e Jashtme kineze dhe të kthejnë lejeqendrimin e tyre të punës brenda dhjetë ditësh, shkruan NTB, përcjell MekuliPress.

Ndoshta ju pëlqen!/MekuliPress/ Nëse keni shijuar këtë artikull, ndajeni atë me familjen dhe miqtë tuaj! MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike. Na ndihmoni!