Kina ka kundërshtuar një vizatim satirik të flamurit kinez të botuar nga një gazetën satirike daneze Jyllands-Posten nga Niels Bo Bojesen.

Në deklaratë, ambasada shkruan se vizatimi është “një fyerje për Kinën” dhe se “dëmton ndjenjat e popullit kinez”.

“Mungesa e ndonjë forme simpatie ose empatie, ka kapërcyer kufijtë e shoqërisë së qytetëruar dhe kufirin etik të lirisë së shprehjes dhe fyen ndërgjegjen njerëzore,” vazhdon deklarata.

Ju pëlqen!

“Ne shprehim indinjatën dhe kërkesën tonë të fortë që Jyllands-Posten dhe Niels Bo Bojesen të pendohen për gabimin e tyre dhe t’i kërkojnë falje publikisht popullit kinez,” përfundon ajo.

Vizatimi i Bojesen përshkruan secilën nga pesë yjet e verdhë të flamurit kinez si një koronavirus. Redaktori menaxhues i gazetës tha që karikaturat nuk ishin menduar si fyerje.

Vizatimi nuk kishte ndërmend të fyente Kinën,” tha redaktori menaxher i Jyllands-Posten Jacob Nybroe. “Vizatimi i një flamuri dhe ilustrimi i koronavirusit tregon se ata po luftojnë me një virus. Kjo është e gjitha, “shtoi ai.

Dhoma e Tregtisë Kineze në Danimarkë, CCCD, gjithashtu shprehu kritikë për karikaturën. “Ne e respektojmë lirinë e fjalës dhe, veçanërisht, lirinë personale për të shprehur qëndrimin, interpretimin dhe qëndrimin e një personi, por ne zbulojmë se karikaturistit Niels Bo Bojesen i mungojnë sjellje dhe cilësi personale, siç janë dhembshuria dhe simpatia”. (thelocal.dk)

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!