Gazeta gjermane Berliner Illustrirte Zeitung, në vitin 1912 boton një foto të Shqiptarëve të kapur robër nga turqit dhe në pranga dërgohen në burg nëpër rrugët e Shkupit në vitin 1912, shkruan MekuliPress.com

Kryengritja e shqiptarëve (arnautëve) kundër sundimit osman. Në foto shihen shqiptarët të lidhur me zingjirë. Këto arrestime pasuan mbas kryengritjës së shqiptarve për shkak të paknaqësive të krijuar nga sundimi Osman

Kryengritjët shqiptare janë udhëhequr nga Hasan Prishtina, Isa Boletini, Bajram Curri, dhe Idriz Seferi, ku kulmuan me çlirimin e Shkupit në vitin 1912.

Ju pëlqen!

 

Ndoshta ju pëlqen!/MekuliPress/ Ndaje artikullin me familjen dhe miqtë tuaj. MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike! FOTO: No copyright infringement is intended.