Gazeta britanike Daily Mail i ka kushtuar një artikull deklaratës së presidentit Meta i cili doli në mbrojtje, të ish-kryeministrit Berisha pas shpalljes “non-grata” nga SHBA.

Gazeta shkruan se Presidenti i Shqipërisë ofroi mbështetje publike të shtunën për një ish-kryeministër i cili u sanksionua nga Shtetet e Bashkuara për korrupsion. Ilir Meta i bëri publike një letër ish-kryeministrit Sali Berisha që përshkruante sanksionimin e politikanit si një “veprim të turpshëm, të pabesë dhe të keqe” të nxitur nga lobimi antishqiptar, shkruan Daily Mail.

Sekretari i Shtetit i SHBA Antony Blinken tha të Mërkurën se Berisha dhe familja e tij e ngushtë u ndaluan të hynin në Shtetet e Bashkuara. Blinken akuzoi Berishën, i cili shërbeu si kryeministër i Shqipërisë nga 2005 deri në 2013, se ishte “përfshirë në veprime korruptive … duke përfshirë përdorimin e pushtetit të tij për përfitimet e tij dhe për të pasuruar aleatët e tij politikë dhe anëtarët e familjes së tij”. Blinken gjithashtu pretendoi se ndërsa ishte në detyrë Berisha ndërhyri në gjyqësor “në kurriz të hetimeve të pavarura, përpjekjeve antikorrupsion dhe masave të përgjegjësisë”.

Ju pëlqen!

Berisha, 76 vjeç, është aktualisht një ligjvënës që përfaqëson partinë Partinë Demokratike në parlamentin e Shqipërisë. Ai shërbeu gjithashtu si presidenti i dytë post-komunist i Shqipërisë nga 1992 në 1997.

Në mbrojtje të tij ndaj paraardhësit të tij, Meta pretendoi se vendimi i Blinken ishte “urdhëruar nga regjimi kleptokratik” në Shqipëri në një kohë kur rezultatet e zgjedhjeve parlamentare të vendit në 25 prill po kontestohen.

Mekuli Press është në prag të mbylljes. Kemi nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. Na ndihmo sot edhe me vetëm 1 Euro! - FOTO: No copyright infringement is intended.