Gazeta britanike Daily Mail i ka kushtuar një artikull deklaratës së presidentit Meta i cili doli në mbrojtje, të ish-kryeministrit Berisha pas shpalljes “non-grata” nga SHBA.

Gazeta shkruan se Presidenti i Shqipërisë ofroi mbështetje publike të shtunën për një ish-kryeministër i cili u sanksionua nga Shtetet e Bashkuara për korrupsion. Ilir Meta i bëri publike një letër ish-kryeministrit Sali Berisha që përshkruante sanksionimin e politikanit si një “veprim të turpshëm, të pabesë dhe të keqe” të nxitur nga lobimi antishqiptar, shkruan Daily Mail.

Sekretari i Shtetit i SHBA Antony Blinken tha të Mërkurën se Berisha dhe familja e tij e ngushtë u ndaluan të hynin në Shtetet e Bashkuara. Blinken akuzoi Berishën, i cili shërbeu si kryeministër i Shqipërisë nga 2005 deri në 2013, se ishte “përfshirë në veprime korruptive … duke përfshirë përdorimin e pushtetit të tij për përfitimet e tij dhe për të pasuruar aleatët e tij politikë dhe anëtarët e familjes së tij”. Blinken gjithashtu pretendoi se ndërsa ishte në detyrë Berisha ndërhyri në gjyqësor “në kurriz të hetimeve të pavarura, përpjekjeve antikorrupsion dhe masave të përgjegjësisë”.

Lexo po ashtu:  Çmimi i naftës arrin shifrën rekord në Kosovë
Ju pëlqen!

Berisha, 76 vjeç, është aktualisht një ligjvënës që përfaqëson partinë Partinë Demokratike në parlamentin e Shqipërisë. Ai shërbeu gjithashtu si presidenti i dytë post-komunist i Shqipërisë nga 1992 në 1997.

Në mbrojtje të tij ndaj paraardhësit të tij, Meta pretendoi se vendimi i Blinken ishte “urdhëruar nga regjimi kleptokratik” në Shqipëri në një kohë kur rezultatet e zgjedhjeve parlamentare të vendit në 25 prill po kontestohen.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!