Gazeta austriake “Der Standard”, ka shkruar për vendimin e Gjykatës Kushtetuese të Kosovës, e cila ka pezulluar dekretin e presidentit Hashim Thaçi, për çështjen e mandatarit për formimin e qeverisë së re.

“Der Standard” ka përmendur edhe arsyen e rrëzimit të Qeverisë së Kurtit në mars të këtij viti, pas një mosmarrëveshjeje me LDK-në për negociatat me Serbinë.

“Në mars, LKD-ja ngriti një mocion mosbesimi. Sfondi për këtë ishte një mosmarrëveshje për negociatat me Serbinë, e cila ende nuk e njeh pavarësinë e Kosovës”, shkruan gazeta.

Ju pëlqen!

Artikullin e plotë të “Der Standard” mund ta lexoni më poshtë:

Gjykata Kushtetuese në Kosovë ndalon formimin e qeverisë së re

Formimi i qeverisë është në pritje deri në fund të majit. Kryeministri i rrëzuar Kurti bën thirrje për zgjedhje të reja

Pesë javë pas rënies së Qeverisë në Kosovë, Gjykata Kushtetuese ka ndaluar formimin e një qeverie të re. Gjykata e pezulloi në mënyrë prove të premten një dekret nga Presidenti Hashim Thaçi, i cili i kishte dhënë një politikani nga partia e qendrës së djathtë LDK-ja, mandatin e qeverisë. Formimi i qeverisë tani është në pritje deri në një vendim gjyqësor përfundimtar në fund të majit.

Qeveria e kryeministrit Albin Kurti u rrëzua me votë mosbesimi në fund të marsit pas vetëm 50 ditësh në detyrë. Shteti i vogël i Ballkanit u zhyt në një krizë të rëndë politike në mes të pandemisë së koronavirusit.

Meqenëse zgjedhjet e reja fillimisht nuk ishin të mundshme për shkak të pandemisë, Thaçi kishte dekretuar një politikan nga partia e dytë më e madhe, LDK-ja, për të formuar qeverinë të enjten. Kurti e kishte refuzuar këtë si antikushtetues dhe bëri thirrje për zgjedhje të reja pasi të hiqen kufizimet e Koronavirusit.

Shkelja e koalicionit për mosmarrëveshjet mbi negociatat me Serbinë

Pas zgjedhjeve parlamentare në tetor, Kurti ishte konfirmuar si kreu i ri i qeverisë nga parlamenti në shkurt. Partia e tij e majtë nacionaliste Lëvizja Vetëvendosje dhe LDK-ja kishin rënë dakord për një qeveri të përbashkët pas disa muajsh mosmarrëveshje për ndarjen e posteve. Në mars, LKD-ja ngriti një mocion mosbesimi. Sfondi për këtë ishte një mosmarrëveshje për negociatat me Serbinë, e cila ende nuk e njeh pavarësinë e Kosovës.

Në zgjedhjet e përgjithshme, partia Vetëvendosje dhe LDK-ja fituan 29 dhe 28 nga 120 vendet në Kuvend. Duke vepruar kështu, ata i shkaktuan një humbje historike PDK-së që kishte fituar në 2007 dhe kishte dalë nga lëvizja e UÇK-së.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!