Një ditë pas ditës së zgjedhjeve dhe në Amerikë ende nuk është parashikuar një fitues në nëntë shtete në të gjithë vendin.

Tani për tani, Joe Biden ka 224 vota elektorale, dhe Presidenti Trump ka 213. Mos harroni: Duhen 270 vota për të fituar zgjedhjet presidenciale.

Këto janë nëntë shtetet që nuk janë thirrur ende, votat elektorale të të cilave janë ende në pritje:

Ju pëlqen!

Alaska

Arizona

Xhorxhia

Miçigan

Maine

Nevada

veri Carolina

Pensilvania

Wisconsin

Fushata e Presidentit Trump ka sinjalizuar për aleatët e saj se planifikon sfida të gjera ligjore në shtetet ku kufijtë e votave aktualisht janë të pakta, duke përfshirë Wisconsin, Michigan dhe Pennsylvania.

Trump gjithashtu sinjalizoi para zgjedhjeve avokatët e tij se do të ndërhyjnë në Pensilvani menjëherë pas zgjedhjeve dhe zyrtarët u kanë thënë aleatëve të Trump që parashikojnë një regjistrim për çështje atje në ditët e ardhshme. Ende nuk ishte e qartë se çfarë do të përbënte sfidën ligjore në Pensilvani.

Avokatët e fushatës Trump aktualisht janë në terren në disa shtete të tjera, duke përfshirë Karolinën e Veriut dhe Gjeorgjinë, thanë zyrtarë të njohur me këtë çështje.

(Burimi: CNN)

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!