Rregullatori i barnave dhe politikëbërësit në Bashkimin Europian kanë paralajmëruar kundër miratimeve të parakohshme të vaksinës së Covid-19, pasi Britania i dha autorizim emergjent vaksinës eksperimentale të zhvilluar nga Pfizrer dhe BioNTech. Britania është vendi i parë perëndimor që miraton vaksinën, një lëvizje që shumë e shohin si një objektiv politik të qeverisë së Boris Johnson, që është përballur me kritika në trajtimin e pandemisë.

Vendimi u ndërmorr nën një process emergjent, ultra të shpejtë. Agjencia Europiane e Barnave (EMA), që është përgjegjëse për miratimin e vaksinës në BE, deklaroi se procedura më e gjatë në miratimin e vaksinës është më e përshtatshme, pasi bazohet tek më shumë prova dhe kontrolle se sa procedura e Britanisë. “Autorizimi i marketingut të kushtëzuar është mekanizmi më i përshtatshëm rregullator për përdorim në emergjencën aktuale të pandemisë”- deklaroi agjencia. Nën këtë procedurë, do të vendoset më 29 Dhjetor, nëse do autorizohet vaksina e Pfizer. Politikbërësit europianë patën gjithashtu qasje kritike ndaj vendimit të britanisë.

Peter Liese, deputet në partinë e kancelares gjermane Angela Merkel, tha se vendimi i britanisë është problematik dhe shtetet anëtare nuk duhet të përsërisin këtë proces. Nën rregullat e BE, vaksina e Pfizer duhet të autorizohet nga EMA, por vendet mund të përdorin procedurë emergjencë të vetën për shpërndarje kombëtare.

Ju pëlqen!

Klevis Llaha

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!