Prodhuesi i ilaçeve Pfizer tha të mërkurën se vaksina e saj e koronavirusit ishte 95% efektive dhe nuk kishte efekte anësore serioze – seti i parë i rezultateve të plota nga një provë e vaksinës në fazën e vonë, ndërsa rastet e Covid-19 po rriten gjithnjë e më shumë në të gjithë globin.

Të dhënat treguan se vaksina parandalonte format e lehta dhe të rënda të Covid-19, tha kompania. Dhe ishte 94% efektive në të rriturit e moshuar, të cilët janë më të prekshëm ndaj zhvillimit të rëndë Covid-19 dhe të cilët nuk reagojnë fort ndaj disa llojeve të vaksinave.

Pfizer, i cili zhvilloi vaksinën me partnerin e saj BioNTech, tha që kompanitë planifikuan të aplikojnë në Administratën e Ushqimit dhe Barnave për autorizimin emergjent “brenda ditësh”, duke rritur shpresat se një vaksinë funksionale së shpejti mund të bëhet realitet.

Ju pëlqen!

Rezultatet e provës – më pak se një vit pasi studiuesit filluan të punojnë për vaksinën – shkatërruan të gjitha regjistrat e shpejtësisë për zhvillimin e vaksinave, një proces që zakonisht zgjat me vite.

“Rezultatet e studimit shënojnë një hap të rëndësishëm në këtë udhëtim historik tetë-mujor për të sjellë përpara një vaksinë të aftë për të ndihmuar në përfundimin e kësaj pandemie shkatërruese”, tha në një deklaratë Dr. Albert Bourla, shefi ekzekutiv i Pfizer.

Nëse F.D.A. autorizon vaksinën me dy doza, Pfizer ka thënë se mund të ketë deri në 50 milion doza në dispozicion deri në fund të vitit dhe deri në 1.3 miliardë në fund të vitit të ardhshëm.

Sidoqoftë, vetëm rreth gjysma e furnizimit të tij do të shkojë në Shtetet e Bashkuara këtë vit, ose mjaftueshëm për rreth 12.5 milion njerëz – një pjesë e popullsisë Amerikane prej 330 milion. Amerikanët do të marrin vaksinën falas, nën një marrëveshje prej 1.95 miliardë dollarësh që qeveria federale arriti me Pfizer për 100 milion doza.

Rezultatet përputhen me një analizë të hershme që Pfizer dhe BioNTech raportuan javën e kaluar, e cila zbuloi se vaksina ishte më shumë se 90 për qind efektive. Pastaj të hënën, prodhuesi i ilaçeve Moderna raportoi se vaksina e saj ishte 94.5 për qind efektive në një analizë të hershme.

Prova e Pfizer dhe BioNTech përfshiu gati 44,000 vullnetarë, gjysma e të cilëve morën vaksinën. Kompanitë thanë se nga 170 raste të Covid-19, 162 ishin në grupin placebo dhe tetë ishin në grupin e vaksinave. Nga 10 raste të rëndë Covid-19, nëntë kishin marrë një placebo.

Pfizer dhe BioNTech thanë se efikasiteti i vaksinës ishte i qëndrueshëm në të gjithë moshat, racat dhe etnitë. Efekti anësor serioze më e zakonshme ishte lodhja, me 3.7% të vullnetarëve që raportuan lodhje pasi morën dozën e dytë. 2% e vullnetarëve raportuan një dhimbje koke pas dozës së dytë. Të rriturit e moshuar raportuan më pak efekte anësore dhe më të lehta, thanë kompanitë. (WSJ)

Edel Strazimiri

©MekuliPress/ Ndaje artikullin me familjen dhe miqtë tuaj. MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike. FOTO: No copyright infringement is intended.