Parlamenti i Malit të Zi miratoi një ligj të kontestuar për të drejtat fetare pas skenave kaotike në kuvend që rezultoi në ndalimin e të gjithë ligjvënësve të opozitës pro-serbe.

Votimi të premten pasoi një ditë protestash mbarëkombëtare nga përkrahësit e Kishës Ortodokse Serbe që thonë se ligji do të ‘zhveshë’ kishën nga pronat e saj, përfshirë manastiret dhe kishat mesjetare. Qeveria e ka mohuar këtë, transmeton Telegrafi.

Duke u përpjekur për të parandaluar votimin, ligjvënësit pro-serbë nxorën atë që duket sikur të ishte një bombol gazi lotsjellës ose fishekzjarre dhe u përpoqën të shkatërrojnë mikrofonat në sallën e parlamentit.

Ju pëlqen!

Policia me rroba të zakonshme, të veshur me maska ​​gazi, ndërhynë, duke arrestuar 24 persona, përfshirë 18 ligjvënës të opozitës.

“Ne jemi gati të vdesim për kishën tonë dhe kjo është ajo që po demonstrojmë sonte”, tha drejtuesi i opozitës Andrija Mandiç menjëherë pas mesnatës gjatë seancës së trazuar.

Ligji, i aprovuar nga 45 ligjvënës të koalicionit qeverisës, thotë se bashkësitë fetare do të duhet të prodhojnë dëshmi të pronësisë së pasurisë së tyre nga viti 1918 kur Mali i Zi u bashkua me një mbretëri ballkanike dhe humbi pavarësinë e saj.

Lexo po ashtu:  CDU: Kosovën dhe Serbinë e presin vendime të vështira

Kisha Ortodokse Serbe në Mal të Zi e përshkroi ligjin si “diskriminues dhe antikushtetues”.

Kisha të premten akuzoi autoritetet malazeze për “nxitje përçarje dhe urrejtje”, dhe udhëheqjen e Malit të Zi “në një situatë që nuk mund t’i sjellë askujt ndonjë të mirë”.

Popullsia e Malit të Zi prej rreth 620,000 banorësh është kryesisht e krishterë ortodokse dhe kisha kryesore është Kisha Ortodokse Serbe. Një kishë ortodokse e veçantë malazeze nuk njihet nga kishat e tjera të krishtera ortodokse.

Presidenti pro-perëndimor i Malit të Zi ka akuzuar Kishën Ortodokse Serbe për promovimin e politikave pro-serbe dhe përpjekjen për të minuar shtetësinë e vendit që kur u nda nga Serbia më 2006.

Rreth 30 për qind e popullsisë së Malit të Zi identifikohen si serbë dhe kryesisht ishin kundër ndarjes nga Serbia.

Qindra mbështetës të opozitës pro-serbe të enjten organizuan një protestë gjithë ditore kundër ligjit, duke bllokuar rrugët dhe hyrjet në kryeqytet.

Dhjetëra oficerë të përdorën barriera metalike për të parandaluar turmat, përfshirë priftërinjtë ortodoksë, të arrinin në ndërtesën e parlamentit, ku ligjvënësit debatuan për projektligjin.

Lexo po ashtu:  Grenell nuk është më në krye të intelegjencës së Shba-ve

Kryeministri malazez tha se vendi ka fuqinë për të parandaluar më shumë trazira.

“Unë besoj në paqen në Mal të Zi”, tha Dusko Markoviq.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!