Lulet bashkojnë njerëzit rreth bukurisë, harmonisë dhe mirëqenies. Oferta të perëndive siç tregohet në afresket e Greqisë antike, të lakmuara nga popuj të pasur të Rilindjes, të renditura nga botanisti Carl Linné, ilustruar nga Pierre-Joseph Redouté, lulet kanë frymëzuar gjithmonë poetët dhe piktorët.

Ato shërojnë sëmundje, dekorojnë shtëpi dhe bashkojnë zemrat. Njerëzit I kanë përzgjedhur për të shoqëruar të vdekurit, një simbol i ekzistencës dhe të përjetshmërisë. Edhe sot në Lindje, lulet dhe mbi të gjitha parfumi i tyre, kanë një vend mbizotërues në ritualet që shoqërojnë lindjen, martesën dhe vdekjen.

Lule, ritet e druidëve

Ju pëlqen!

Cdo 24 qershor atmosfera ishte festive. Druidët përgatiteshin për të dëfryer. Lulet mblidheshin kur Hëna (e simbolizuar nga Daisy) i linte vendin Diellit (simbolizuar nga Heliotropi). Një rit me lule shërbente për të nderuar Tokën dhe do për të favorizuar të korrat. Druidët e respektonin këtë rit për nder të perëndive, por edhe sepse në këtë moment të ditës, vesa vazhdonte të rrethonte çdo lule, duke ruajtur kështu të gjitha virtytet e saj. Një ritual që përfshin simbolet e ndryshme që lidhen me lulet mistike, fetare, medicinale, estetike …

Lexo po ashtu:  “Racizmi është sëmundje e çuditshme: prek të bardhët dhe vret të zinjtë”

Të ofrosh një trëndafil, kuptimet e ndryshme

Lulet kanë qenë gjithmonë një burim interesi. Eshtë e vërtetë që ato përdorin pothuajse të gjitha shqisat tona dhe shkaktojnë reagime të këndshme për pjesën më të madhe të trupit, por ato shpesh shoqërohen me një numër të traditave dhe besimeve. A nuk e festojmë përvjetorin tonë të dasmës me lule? Por kini kujdes, trëndafilat më pak se 10 duhet të ofrohen gjithmonë në një numër tek. Në shenjë mirënjohje, është elegante të ofrosh 12 prej tyre, nëse dëshiron të joshësh duhet të ofrosh 24, dhe kur do të shpallësh dashurinë ndaj një personi, 36 trëndafila janë të domosdoshëm.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!