Ekspertët e sigurisë së rrjeteve sociale kanë ngritur alarm për përdoruesit e “WhatsApp”-it. Ata shprehen të shqetësuar për sigurinë e të dhënave personale dhe bëjnë thirrje për fshirjen e menjëhershme të apikacionit nga “menu”-ja e aparatëve celularë.

Gjatë një konference të mbajtur në Los Angeles, kompania për sigurinë kibernetike “Check Point Research” zbuloi një të metë thelbësore në sigurinë e aplikacionit.

Sipas njohësve të fushës, hakerat mund të kenë akses në bisedat tona dhe të ndryshojnë mesazhet që kemi dërguar, duke i manipuluar ato sipas dëshirës së tyre.

Ju pëlqen!

Ashtu siç shihet dhe në foton e mëposhtme, marrësi dhe dërguesi nuk rezulton të kenë njëjtin mesazh në celular, pasi një i tretë ka ndërhyrë për të transformuar bisedën. Në mendimin e ekspertëve, kjo e metë mund të sjellë probleme të mëdha, pasi ndërhyrja është aq e kollajtë saqë nuk kërkon të jesh doemos një specialist, por thjesht një haker i zakonshëm.

Kjo nuk është hera e parë që gjigandi i komunikimit “WhatsApp”, paraqet probleme me sigurinë dhe akuzohet për shkelje të privatësisë. Kjo thirje vjen në kuadër të “datëlindjes” së 3-të të Rregullores së Përgjithshme të Mbrojtjes së të Dhënave (GDPR), që u siguron individëve në pikun e epokës digjitale të drejtën për të kontrolluar, korrektuar apo fshirë përmbajtjet lidhur me ta, bazuar në një kornizë ligjore të posaçme. – Shpërndaje dhe Pëlqeje gazetën MekuliPress

Lexo po ashtu:  DitaBotëroreeLibrit – 10 arsye pse duhet të lexosh çdo ditë
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!