Studimet, kanë treguar se frutat e pasura me flavonoide janë shumë të mira për të humbur në peshë. Flavonoidet janë substancat speciale që u japin këtyre frutave ngjyrën e kuqe apo vjollcë. Në këtë mënyrë, këto fruta duhen konsumuar çdo ditë për të arritur një peshë të mirë trupore.

Vishnjet
Këto fruta i bëjnë mirë zemrës por edhe ndihmojnë për rënien në peshë. Të dhënat konfirmojnë se njerëzit që hanë shumë vishnje në një periudhë prej 3 muajsh gëzojnë 9 përqind më pak masë dhjamore se ata që nuk i konsumojnë këto fruta.

Frutat e Pyllit
Boronicat, qershitë, manaferrat e fruta të tjera përmbajnë polifenolë të cilët ndalojnë formimin e masës dhjamore. 3 racione ditore me këto fruta ndalojnë formimin e qelizave dhjamore me 73 përqind.

Ju pëlqen!

Mollët E Kuqe
Molla e kuqe përmban shumë fibër dhe antioksidantë. Studimet kanë treguar se konsumi i fibrës së mollës ul ndjeshëm masën dhjamore në trup.

Shalqini
Konsumi i shalqinit përmirëson profilin e lipideve dhe ngadalëson akumulimin e dhjamit. Pavarësisht sheqerit, shalqini ofron shumë vlera shëndetësore.

Lexo po ashtu:  Këto janë mënyrat e vetme që afrojnë fëmijët me kulturën e punës, ja si t'i shpëtoni nga dembelizmi

Pjeshkët, Kumbullat Dhe Nektarinat
Sipas të dhënave kumbullat, pjeshkët dhe nektarinat parandalojnë sindromën metabolike e cila shpaloset me një masë të madhe dhjamore në zonën e belit. Këto fruta me bërthamë përmbajnë substanca të fuqishme që pengojnë aktivizimin e geneve të yndyrës. Për më tepër, ato përmbajnë sasinë më të pakët të sheqerit. Këto fruta gjenden në treg rregullisht dhe mundësojnë ndjekjen e një regjimi të shëndetshëm ushqimor. Nëpërmjet këtyre frutave të shëndetshme dhe konsumit të rregullt ditor, njeriu mund të parandalojë akumulimin e masave dhjamore të cilat më pas i çelin rrugën sëmundjeve më të rrezikshme si obeziteti dhe diabeti.

----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!