Eksperti i patologjisë Dr. Besim Latifaj ka treguar përmës një statusi në rrjetet sociale për presionet dhe problemet që kishte hasur në Kosovë në përpilimin e raportit për Astrit Deharin dhe si ai raport përfundoj në koshin e plehrave nga prokurorët kosovar.

Ja edhe postimi i tij i plotë:

Frikesohesha se do te kem fatin e njejte si Astrit Dehari

Ju pëlqen!

Prokuroret e hudhen raportin tone ne koshin e mbeturinave

Vdekja e nje te riut dhe koleg i ardhshem i imi me shtyu qe te vij nga Londra qe te jap nje kontribut te vogel per ndriqimin e ketij rasti enigmatik.

Nuk isha atje se kisha afersi me ndonje parti politike, pasi qe nuk me intereson se kush eshte ne pushtet ne Kosove.

Nje tjeter aresye e ardhjes ishte pasi qe nje familjare ime kishte pesuar nje aksident te rende –eshte shypur nga vetura ne vitin 2011 dhe ka mbetur e paralizuar, e njeri nga mjeket ligjore ne Prishtine qe ishte anetar i ekipes qe beri autopsine e AD .

Lexo po ashtu:  Gazeta "Neue Züricher Zeitung" nuk krahason Vjosa Osmanin me Angela Merkel, Është manipulim

Per me teper ky “profesor” ishte dekan nje kohe ne “ekspertizen” e tij kishte dale me konkluzion se kinse Blerta Halimi mbesa ime kishte lendime te lehta trupore.
Per Naim Halitin paralizimi cenka Lendim i lehte trupor!!!

Kur u thirrem ne sallen e Insitutit te Mjekesise Ligjore ne Prishtine prokurori ne pika te shkurtera dha nje sinteze te deklaratave te deshimtareve ne rastin e vdekjes se AD.

Une insistove qe te merren deklarata me permbajtesore, pasi qe ato qe I lexoi prokurori ishin shume siperfaqesore.

Duke pasur pervoje te madhe ne kryerjen e autopsive ne Angli (ku i kam kryer se paku 8000 raste) per mua ishte fare qarte se ky eshte rast shume i dyshimte.

Kontaktova me D B Ymaj dhe e shkruajtem raportin te cilin Prokuroret e hodhen ne shporten e mbeturinave.

Per me teper ne u kercenuam se do te ndiqemi penalisht.

Per gati 3 vjet une nuk goxoja te vija ne Kosove nga friga se do te burgosem edhe une dhe do ta pesoja njejtin fat si Astriti.

Lexo po ashtu:  Izrael, Netanyahu dështon në formimin e qeverisë

Tre vite te humbura veshire kompenzohen pasi qe njerezit harrojne, dhe hetimet nuk jane efektive…keshtu qe zbardhja e rastit te AD duket te jete shume e veshtire.

Ne u shtantazhuam nga Ministrja Dh Hoxha qe I pat dhene urdher prokurorise qe ne te ndiqemi penalisht gje qe te shtysh te mendosh se edhe ajo ka gisht ne planin per mshefjen e fakteve …

A thua Prokuroria do te ndejke penalisht mjeket zvicerane?

Me vjen keq per mjeket ne Kosove te cilet diteperdite shantazhohen nga Prokuroret…

Besim Latifaj

----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!