Po ta jap këtë këshillë si lamtumirë, o i marrë: Atje ku njeriu nuk mund të dashurojë më, duhet të ikë në ndonjë vend tjetër.

Friedrich Nietzsche, “Kështu foli Zarathustra – një libër për të gjithë dhe për askënd” – është një novelë filozofike e cila përbëhet nga katër pjesë, të cilat u shkruan viteve 1883 – 1885 dhe u publikuan mes viteve 1883 – 1891. Pjesa më e madhe e veprës ka të bëjë me idetë si “Rishfaqja e përjetshme e së njejtës”, “Vdekja e Zotit” dhe profecia e Mbinjeriut.

/MekuliPress.com/ 
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!