Unë ngrihem dhe digjem, dashuria është e hidhur dhe e ëmbël, psherëtimat e mia janë stuhi dhe lotët e mi janë përmbytje, unë jam në ngazëllim dhe në agoni, unë jam i pushtuar nga kujtimet e saj dhe i dëbuar nga vetja ime.

– Francesco Petrarca, Canzoniere: Selected Poems – është koleksioni me poezi i shkrimtarit Italian, humanistit dhe poetit, Francesco Petrarca. Poezia kryesore e këtij koleksioni është poezia e dashurisë për Lauran, gruan të cilin autori e kishte njohur në prill të vitit 1327.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!