Një zyrtar i mbrojtjes ka paralajmëruar se presidenti i Rusisë, Vladimir Putin mund të vendosë ta quajë Francën një nga “partnerët në luftë” të Ukrainës dhe kështu ta konsiderojë Parisin, si një nga vendet që i ka shpallur luftë Moskës.

Tensionet janë rritur në Francë që kur qeveria e Emmanuel Macron njoftoi dërgesat e armëve në Ukrainë, e para për vendin që nga fillimi i pushtimit rus të Ukrainës, mbi rrezikun e përshkallëzimit të luftës me Rusinë.

Deri në fund të prillit, Franca kishte refuzuar të mbështeste Ukrainën nga frika se do t’i afrohej luftës.

Ju pëlqen!

Që atëherë, Franca i ka ofruar Ukrainës armë dhe artileri me vlerë 100 milionë euro për t’u mbrojtur kundër forcave ruse. Konsulenti i mbrojtjes, Jerome Pellistrandi, argumentoi se masa mund ta “fusë” Francën në greminën e luftës me Rusinë.

“Nëse Putin konsideron se të ndihmosh Ukrainën me mjete ushtarake është bashkë-besim, ai me të vërtetë mund ta konsiderojë kështu”, tha Pellistrandi për transmetuesin francez BFM TV.

Por kuptimi ligjor i bashkëluftës, një aleancë ushtarake joformale me një vend të huaj për të zhvilluar luftë kundër një armiku të përbashkët, është inekzistent në të drejtën ndërkombëtare, duke e bërë atë më të manipulueshme.

“Bashkëluftësia nuk është një koncept ligjor në të drejtën ndërkombëtare. Një shtet është i lirë të ndihmojë, të ofrojë mbështetje në çfarëdo forme për një shtet tjetër, aq më tepër sepse ky i fundit është sulmuar. Ky është rasti me Ukrainën. Ukraina është një shtet sovran i cili është sulmuar nga Rusia. Dhe kështu është legjitime të jemi në gjendje ta ndihmojmë atë në mënyra të ndryshme, duke përfshirë ndihmën ushtarake”, shtoi Pellistrandi.

Historia ka treguar se një vend i huaj mund të ndihmojë një tjetër në përpjekjet e tij luftarake me mjete të ndryshme pa u bërë “bashkëluftëtar”.

Mekuli Press është në prag të mbylljes. Kemi nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. Na ndihmo sot edhe me vetëm 1 Euro! - FOTO: No copyright infringement is intended.