Franca ndryshe nga Italia, Zvicra dhe Letonia që kanë një teknologji të decentralizuar krijuar nga Apple dhe Google, aplikacioni i Francez ka një dizajn të centralizuar.

Ministri Francez i dixhitalizimit tha se aplikacioni për gjurmimin e të infektuarve me koronavirus është shkarkuar mëse 600,000 herë që kur u bë i disponueshëm ditën e Marte.

StopCovid France është i dizajnuar për të parandaluar një valë të dytë infektimesh duke përdorur smartfonët për të paralajmëruar përdoruesit nëse kanë qenë pranë një personi të rezultuar pozitiv me virusin.

Ju pëlqen!

Por një shtyrje e minutës së fundit bëri që shumë qytetarë Francezë të shkarkojnë produktin e gabuar. Anglia ende nuk e ka konfirmuar aplikacionin e saj ndërsa Italia lançoi pak ditë më parë aplikacionin Imuni.

Franca ndryshe nga Italia, Zvicra dhe Letonia që kanë një teknologji të decentralizuar krijuar nga Apple dhe Google, aplikacioni i Francez ka një dizajn të centralizuar.

Ata që mbrojnë këtë qasje thonë se kanë më shumë të dhëna për të analizuar dhe të kuptojnë më mirë valët e infektimit.

Mbështetësit e modelit të decentralizuar thonë se ky i është më i mirë ngaqë ruan anonimitetin dhe kujdeset për privatësinë e qytetarëve që zgjedhin ti bashkohen këtij programi vullnetarisht.

Lexo po ashtu:  “Fuqia e dokumentarëve” – Si ndikojnë imazhet në koshiencën tonë?
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!