Bradley Bowman, një ish-këshilltar i Komiteteve të Shërbimeve të Armatosura dhe të Punëve të Jashtme të Senatit të SHBA, komenton njoftimin e javës së kaluar nga administrata e Presidentit Joe Biden se do të pezullojë planet e ish-Presidentit Donald Trump për të tërhequr mijëra trupa amerikane nga Gjermania, në pritje të një rishikimi gjithëpërfshirës të SHBA pozicionimi ushtarak në të gjithë botën. një veprim i mirëpritur që i jep Sekretarit të Mbrojtjes Lloyd Austin mundësinë për të studiuar në detaje gamën e gjerë të politikave të mbrojtjes të administratës Trump dhe për të përcaktuar se cilat duhet të mbajnë dhe cilat të refuzojnë.

Në artikullin e tij në revistën Foreign Policy, Bowman tha se tashmë ekzistojnë dy politika të qarta që duhet të adresohen, që janë: marrëdhëniet e Trump me aleatët e vjetër si Gjermania, si dhe tërheqja e forcave amerikane nga zonat e konfliktit në përputhje me afatet e rrepta.

Autori beson se Trump kishte një qasje dritëshkurtër në marrëdhëniet me Gjermaninë dhe Korenë e Jugut kur shprehu dëshirën për të tërhequr forcat e SHBA nga ato dy vende, duke krijuar tension të panevojshëm që sigurisht u pëlqye nga Kina dhe Koreja e Veriut.

Ju pëlqen!

Rëndësia e aleatëve amerikanë

Bowman tërheq vëmendjen për rëndësinë e aleatëve amerikanë si Gjermania dhe Koreja e Jugut, duke besuar se ata kanë një rol kryesor për të mbrojtur sigurinë kombëtare, prandaj këto marrëdhënie duhet të ushqehen.

“Eshtë e sigurt që jo të gjitha vendosjet dhe ndërhyrjet ushtarake amerikane ishin të matura ose se ishin të mençura, sepse të gjitha kërkojnë pyetje të forta dhe të pavarura.”

Bowman përqendrohet në rëndësinë e një pranie të forcës amerikane në Gjermani, e cila ka aftësitë më të mira të trajnimit ushtarak dhe infrastrukturës logjistike në Evropë, duke shpjeguar se ndihmon Departamentin e Mbrojtjes të SHBA (Pentagon) të mbështesë operacionet e saj ushtarake në Mesdhe, Afrikë dhe Mesme Lindja.

Administrata e Biden me mençuri ndaloi tërheqjen nga Gjermania, por ministri i mbrojtjes nuk duhet të ndalet këtu, shton ai. Ai gjithashtu duhet të rishikojë njoftimin e Trump për tërheqjen nga zonat e konfliktit bazuar në idenë e gabuar që Shtetet e Bashkuara mund të injorojnë kërcënimet e vazhdueshme terroriste dhe të kryejnë në mënyrë të sigurt operacionet e tërheqjes sipas afateve arbitrare të vendosura në Uashington.

Autori vëren se rishikimi i qasjes së administratës Trump ndaj Koresë së Jugut dhe Gjermanisë është një pjesë e lehtë për ekipin e Biden. “Ne do të shohim nëse administrata e re ka mençurinë për t’i rezistuar thirrjeve për tërheqjen e plotë të njësive të mbetura ushtarake amerikane në Afganistan, Irak dhe Siri në bazë të datave arbitrare në vend të vlerësimit të nevojave të sigurisë dhe kushteve në terren”.

Ai përfundon artikullin e tij duke thënë se dihet që jo të gjitha vendosjet dhe ndërhyrjet ushtarake amerikane janë të mençura ose të matura dhe që të gjitha kërkojnë pyetje të forta dhe të pavarura.

Ndërsa Austin përfundon një rishikim të politikave të mbrojtjes që ai trashëgoi nga administrata Trump, disa prej këtyre politikave mund të vlejnë të mbahen. Trajtimi i Trump ndaj aleatëve dhe tërheqja e ushtrisë nuk janë në mesin e tyre.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!