NASA ka shtyrë nisjen e fluturimit të parë të helikopterit të quajtur Ingenuity në sipërfaqen e Marsit.

“Nisja tani është planifikuar për në 11 prill më herët dhe të dhënat do të mbërrijnë në Tokë më 12 prill”, deklaroi në Twitter laboratori i shtytjes së avionëve në pronësi të NASA-s, i cili menaxhohet nga Instituti i Teknologjisë së Kalifornisë.

Helikopteri Ingenuity, i cili është i lidhur me roverin e Perseverance, fillimisht u mendua të nisej në 8 prill.

Ju pëlqen!

Helikopteri mbetet i lidhur me roverin, i cili u ul në planetin e kuq në 18 shkurt dhe aktualisht është në tranzit për në fushën ajrore nga do të përpiqet të ngrihet.

Helikopteri i vogël, me peshë 1.8 kilogramë, tashmë ka dërguar raportin e tij të parë në qendrën e kontrollit në Pasadena, California, pas uljes së Perseverance.

Gjatë fluturimit duhet të arrijë një lartësi prej rreth 3 metrash, të qëndrojë në një vend për rreth 30 sekonda, të kthehet dhe të kthehet në tokë.

Helikopteri ushqehet nga bateri litiumi dhe mund të provojë disa fluturime të tjera për rreth një muaj, duke sfiduar kushtet ekstreme në Mars: temperaturat prej minus 90 gradë Celsius, graviteti i ulët dhe një atmosferë e hollë.

Lexo po ashtu:  Historia e kalasë "Rozafa"

Një pjesë e historisë gjendet në Ingenuity: një sasi e vogël materiali që mbulon njërën nga krahët e avionit të Vëllezërve Wright që fluturoi mbi Karolinën e Veriut në dhjetor 1903. Ishte fluturimi i parë i kontrolluar në Tokë.

Rover Perseverance, i cili peshon rreth një ton dhe është sa madhësia e një makine të vogël, zbarkoi në mars në shkurt pas një udhëtimi 480 milion kilometra në hapësirë ​​që zgjati gati 7 muaj.

Qëllimi kryesor i misionit dy-vjeçar të Perseverance është të kërkojë jetë mikrobiologjike që mund të ketë qenë në Mars 4 miliardë vjet më parë, rreth kohës kur filloi jeta në Tokë.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!