Shumë njerëz që e kanë shikuar dhe dëgjuar në ditët e fundit presidentin e SHBA-së, Donald Trump duke njoftuar lajmin për vrasjen e liderit të ISIS-it, Abu Bakr al-Bagdadi mund të kenë kujtuar se si dukej një fjalim i ngjashëm i paraardhësit të tij, Barack Obama.

Prezantuesi i famshëm televiziv, Jimmy Kimmel, ka përpiluar këto njoftime, të cilat siç thuhet, ishin sa qesharake ashtu edhe të trishtueshme.

Sipas klix.ba, tonet e shkurtra dhe të qeta në fjalimin e Obamës në vitin 2011, ndërsa njoftonte se Osama bin Laden u vra janë krejtësisht të ndryshme nga performanca sensacionaliste e presidentit aktual amerikan, i cili mburrej se udhëheqësi i ISIS-it “vdiq si qen” dhe se forcat amerikane ishin të zgjuara, kështu që ata “nuk trokitën” në derën e përparme gjatë aksionit.

Ju pëlqen!

“Kjo me të vërtetë nuk duhet të jetë qesharake, por nëse nuk qesh, unë do të qaj”, ka shkruar një nga përdoruesit e Twitter duke ndarë këtë videon.

“Me të vërtetë e vështirë të besosh se ky është realiteti në të cilin jetojmë”, tha një komentues tjetër.

“Kur Obama njoftoi në një adresim televiziv se Bin Ladeni ishte vrarë, ai foli për 9,5 minuta. Trump i dedikoi 48 minuta kësaj të fundit”, tha Kimmel.

Videoja fillon me Obamën duke thënë: “Shtetet e Bashkuara kanë kryer një operacion që vrau Osama bin Laden”.

Ajo ishte ndërprerë me pamjet e Trump duke thënë hapur: “Abu Bakr al-Bagdadi është i vdekur”.

Videoja u kthye përsëri tek Obama duke folur për bastisjen në kompleksin e Bin Ladenit: “Shtetet e Bashkuara filluan një operacion të synuar kundër këtij kompleksi”.

Trump vazhdoi: “Ata bënë shumë të shtëna dhe ata bënë shumë shpërthime, madje as duke kaluar nëpër derën e përparme. E dini, do të mendonit se të futeni përmes derës. Nëse jeni një person normal, ju thoni: “A mund të futem brenda?”

”Pas një zjarri, ata vranë Osama bin Laden dhe morën kujdestarinë e trupit të tij”, thotë më tej Obama.

Trump vazhdoi në video duke thënë: “Ai vdiq si një qen”.

Obama vazhdoi duke thënë: “Vdekja e tij nuk shënon fundin e përpjekjes sonë”.

“Një qen i bukur, një qen i talentuar”, tha Trump duke iu referuar një qeni të ushtrisë amerikane që u plagos gjatë operacionit ndaj Baghdadit.

“Ne falënderojmë burrat që realizuan këtë operacion”, tha Obama.

Trump vazhdoi: “Unë nuk kam asnjë meritë për këtë, por kjo është në rregull. Unë kurrë nuk e bëj këtë. Por ja ku jemi”.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!