Ministri rus i mbrojtjes Sergei Shoigu ka urdhëruar trupat e vendit të tërhiqen në bregun e djathtë të lumit Dnipro, një veprim që ka të ngjarë të çojë në dorëzimin e Moskës të qytetit kryesor jugor Kherson.

Fitorja e Ukrainës në Kherson, një nga objektivat kryesore të ofensivës jugore të Kievit, do të shihet gjerësisht si një goditje e rëndësishme për presidentin rus, Vladimir Putin, vetëm disa javë pas një ceremonie të profilit të lartë në Moskë, në të cilën ai njoftoi aneksimin e Khersonit së bashku me tre rajone të tjera.
Në komentet televizive, gjenerali Sergei Surovikin, në komandën e përgjithshme të luftës, rekomandoi tërheqjen e trupave ruse nga bregu perëndimor i lumit Dnieper, duke përmendur vështirësitë logjistike.

“Khersoni nuk mund të furnizohet plotësisht dhe të funksionojë. Rusia bëri gjithçka që ishte e mundur për të siguruar evakuimin e banorëve të Khersonit”, i tha Surovikin Shoigut.

Ju pëlqen!

“Vendimi për të mbrojtur në bregun e majtë të Dnieper nuk është i lehtë, në të njëjtën kohë ne do të shpëtojmë jetën e ushtrisë sonë” shtoi Surovikin.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!