Kjo mund të jetë parajsa. Në Pontevedra, zhurmat e zakonshme të një qyteti spanjoll janë zëvendësuar nga cicërimat e zogjve dhe bisedat mes njerëzve.

Këta të fundit, nuk flasin me zë të lartë. Me thuajse të gjithë trafikun të ndaluar, në këtë qytet nuk ka zhurma motorësh, bori makinash, frikë kur kalon nga njëra anë e rrugës në tjetrën…

Ato që dëgjohen qartë janë cicërimat e zogjve, kërcitjet e lugëve në filxhanët e kafesë dhe zëra njerëzish. Një qytet pa makina ka një filozofi të thjeshtë: pasja e një makine nuk të jep të drejtën të zaptosh hapësirën publike, ndërkohë që kjo e fundit duhet të jetë në dispozicion të të moshuarve apo fëmijëve.

Ju pëlqen!

Nëse po shkoni në ishullin e Zjarrit (fire) për një pushim, do t’ju duhet të parkoni larg nga ky breg në jug të Long Island në Nju Jork, meqenëse makinat nuk janë të lejuara.

Ndërsa nuk mund të ketë vende parkimi, ky ishull ofron parqe, plazhe, restorante dhe komunitete që janë të populluara kryesisht gjatë periudhave më të ngrohta të vitit.

Nëse dëshironi të vizitoni ishullin, ju mund të zgjidhni për të hipur në biçikletë ose duke ecur.

Secila prej këtyre aktiviteteve do t’ju ndihmojë të kryeni aktivitet në pushimet tuaja. Atmosfera është simpatike, e cila do të ndihmojë për të tërhequr vëmendjen tuaj nga makinat.

Image
Image
MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!