Drama surrealiste, psikologjike “Zana” e regjisores, Antoneta Kastrati që ishte propozuar nga Kosova në kategorinë më të mirë ndërkombëtare të Oscarit në vitin 2020 pritet të shfaqet edhe në kinematë e SHBA-ve.

Kompania “Distribution Synergetic” kësaj radhe po planifikon një lëshim të platformës për “Zanën” në Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) duke filluar nga maji ose qershori i këtij viti, shkruan rtv21.

Filmi “Zana” u dha premierë në Toronto vitin e kaluar, ku tërhoqi një numer të madh të shikuesve për historinë tronditëse të stresit post-traumatik dhe plagëve psikologjike të luftës, të frymëzuara nga vetë historia tragjike e familjes Kastrati.

Ju pëlqen!

Komploti i “Zanës” gjithashtu ka një prekje tmerri për të. E vendosur në një qytet të vogël kosovar 10 vjet pas përfundimit të luftës, Lumja (Adriana Matoshi), e cila ende është e traumatizuar nga humbja e vajzës së saj në luftë, është nën presionin e burrit të saj Ilirit (Astrit Kabashi) për të mbetur shtatzënë.

Ndërsa një Ilir gjithnjë e më i dëshpëruar përpiqet të ketë metoda gjithnjë e më ekstreme, që nga psikologët e deri te largimi i kurave mjekësore te njerëzit e shenjtë dhe madje edhe një ekzorcist, nëna e tij Remzija (Fatmire Sahiti) e shtyn atë të zëvendësojë gruan e tij aktuale me një tjetër.

Lexo po ashtu:  Fakte interesante për Bebe Rexhën: Puthjen e parë e dha në moshën 23 vjeçare
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!