Në 53 vjetorin e themelimit të Universitetit të Prishtinës, organizata “Studim, Kritikë dhe Veprim”, ka organizuar një protestë kundër Asociacionit një-etnik serb.

Për të realizuar suksesshëm këtë protestë, janë aranzhuar edhe autobusë falas në nëntë komuna të Kosovës, kjo me qëllim që të mbrohet Republika e Kosovës.

Ndryshe, Kosova (LDK dhe PDK) dhe Serbia kanë arritur marrëveshje të turpshme për Asociacionin më 2013 dhe më pas më 2015 mbi parimet për themelimin e tij.

Ju pëlqen!

Po më 2015, Gjykata Kushtetuese e Kosovës ka gjetur se marrëveshja nuk është në harmoni të plotë me Kushtetutën.

Lexo po ashtu:  ShBA bëhet gazi i botës. Biden mbron tërheqjen si strategji, Reuters publikon bisedat e 23 korrikut
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!