MekuliPress ju sjell dokumentin për festat zyrtare në Republikën e Kosovës. Siq shifet, në Republikën e Kosovës, me mbi 93% shqiptarë, 28 Nëntori, dita e Flamurit të Kombit shqiptar, nuk është festë zyrtare.

Nr. Festat Zyrtare Dita/Data e festës Dita/Data e pushimi
1. Viti i Ri
E Martë  01 janar
E Mërkurë  02 janar

E Martë  01 janar
E Mërkurë  02 janar
2. Krishtlindjet ortodokse E Hënë  07 janar E Hënë  07 janar
3. Dita e Pavarësisë së Republikës së Kosovës E Diel  17 shkurt E Hënë  18 shkurt
4. Dita e Kushtetutës së Republikës së Kosovës E Martë  09 prill E Martë  09 prill
5. Pashkët Katolike E Diel  21 prill  E Hënë  22 prill
6. Pashkët Ortodokse E Diel  28 prill E Hëne  29 prill
7. Dita Ndërkombëtare e Punës E Mërkurë  01 maj E Mërkurë  01 maj
8. Dita e Evropës E Enjte  09 maj E Enjte  09 maj
9.
Bajrami i Madh, dita e parë
Fiter Bajram
E Martë  04 qershor E Martë  04 qershor
10.
Bajrami i Vogël, dita e parë
Kurban Bajram
E diel  11 gusht E Hënë  12 gusht
11. Krishtlindjet Katolike E Mërkurë  25 dhjetor E Mërkurë  25 dhjetor

Shënim: Data e festave zyrtare (bajrami/pashkët) mund të ndryshojnë sipas kalendarit hënor. Ne rast se do te këtë ndryshime do te viheni ne dijeni me një njoftim te dyte.

https://www.rks-gov.net/AL/f191/publikimet/festat-zyrtare-ne-republiken-e-kosoves
MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!